Kui projekt on ebaõnnestunud, siis võib projektijuhtide suust nii mõnigi kord kuulda, et: “Ma ei suuda isegi täpselt aru saada, miks kõik nii läks nagu ta läks.”
Alljärgnevalt siis kuus põhjust, mis võivad määrata projekti ebaõnnestumisele.
1. Räägi, kuidas sinu projekt algas ja ma ütlen sulle, kuidas see lõppeb.
Kui projekti alustatakse valesti, siis see ka ei õnnestu. Kehvasti koostatud lähteülesanne ja eesmärgistamine, pealiskaudne plaanimine, halvasti läbi viidud algusnõupidamine jms. Vead, mis tehakse alguses kanduvad edasi ning kipuvad võimenduma. Nii nagu suur luuletaja Goethe on öelnud: “Sa ei saa kunagi pintsakut õigesti kinni nööpida kui sa paned esimese nööbi valesse nööpauku”. Alguses ei ole vaja tormata, vaid väga hästi läbi mõelda mida, miks, millal ja kuidas teha kavatsetakse.
2. Ütle mulle, kes on su meeskonnas ja ma ütlen, kas su projekt on edukas.
Meeskonda kokku pannes ei ole vaja leida parimaid talente vaid õigeid inimesi, neid, kes on kõige sobilikumad projektis ette tulevate tööde tegemiseks ning on koostöövalmis ja -võimelised. Tipptalendid ei pruugi seda aga olla. Võtta aga projekti läbiviimiseks lihtsalt see meeskond kes oli mingi eelneva projekti korral edukas on nonsenss.
3. Räägi oma projektitöö meetodist ja ma ütlen, kas su projekt õnnestub.
Projektijuhtimises on palju erinevaid meetodeid, vali ükskõik milline. Alati on parem kasutusele võtta mõni meetodit kui see, et ei ole üldse mingit meetodit.
4. Tutvusta neid reegleid, mida sa oled projektgrupis kehtestanud ja ma ütlen, kas sul tuleb projektis pidevalt tulekahjusid kustutada või mitte.
Projekti algusnõupidamisel tuleb kehtesta kindlad reeglid – eelkõige omavaheliseks kommunikatsiooniks. Teavet tuleb jagada võimalikult kiiresti ja igaüks peab teadma, kellele ja kuidas tuleb milline info edastada.
5. Ütle mulle, kas kavatsed töötada lõpuni sama meeskonnaga või mitte ja ma ütlen, mis sinu projektis juhtub.
Ühtki hobust ei vahetata poolel teel. Projekti käigus meeskonna liikmeid välja vahetades suureneb tähtaegadest mittekinnipidamise tõenäosus, sest kõik uued liikmed vajavad töösse sisseelamiseks aega.
6. Räägi mulle kuidas sa käitud probleemide korral ja ma ütlen, millega su projekt lõppeb.
Kui on probleeme ja kui midagi ei tööta korralikult, on kaks võimalust:
a) võib loota, et keegi ei märka seda ja probleem “laheneb” iseenesest;
b) tuleb suhelda ausalt.
Kogemused näitavad, et teine võimalus on parem. Mida kauem proovitakse probleeme eirata ja varjata, seda suuremaks need paisuvad.
Teisi Algis Perensi artikleid võib leida aadressilt http://www.projektijuhtimine.ee/loe/